Bruzdownica – jak wybrać

bruzdownica

Bruzdownice to narzędzia najczęściej wykorzystywane przez profesjonalne ekipy remontowe i budowlane ze względu na bardzo wąską specyfikację pracy oraz relatywnie wysokie koszty urządzenia.

Bruzdownica – co to takiego i jak działa?

Bruzdownice wykorzystywane są do nacinania wgłębień w materiale w którym zamierzamy ułożyć fugi czy poprowadzić kable. Konstrukcja bruzdownicy i jakoś komponentów urządzenia pozwala na wykonywanie precyzyjnych bruzd w niemal każdym materiale, od drewna po beton. Warto pamiętać, że bruzdownica wykonuje precyzyjne nacięcia, dlatego wymagane jest także odpowiednie wykucie materiału w szczelinie. Narzędzie to składa się silnika i uchwytów pozwalających na jego prowadzenie oraz dwóch diamentowych tarcz do nacinania, a swoim wyglądem przypomina nieco piłę lub szlifierkę.

Wybieramy bruzdownicę – na co zwrócić uwagę?

Moc i prędkość obrotowa – różne rodzaje bruzdownic będą przeznaczone do różnego typu pracy, podobnie jest z mocą silnika bruzdownicy. Ciężko znaleźć jedną uniwersalną bruzdownicę, dlatego należy dopasować moc urządzenia do czasu eksploatacji urządzenia oraz personalnych preferencji.

Prędkość obrotowa bruzdownicy odpowiadać będzie za jakość pracy i przeznaczenie urządzenia. Duża prędkość obrotowa w połączeniu z małą mocą pozwoli nam na błyskawiczne nacięcia w materiałach określanych jako miękkie. Duża moc i słaba prędkość obrotowa to z kolei przepis na precyzyjne nacięcia w twardych materiałach, takich jak beton.

Podczas wyboru bruzdownicy warto zwrócić szczególną uwagę na rozmaite funkcje dodatkowe urządzenia oraz osprzęt dołączony w zestawie, bowiem ze względu na specyfikę produktu powinniśmy dobierać bruzdownice do konkretnego rodzaju pracy, który zamierzamy przeprowadzić.

Dobrym i przydatnym rozwiązaniem w przypadku bruzdownicy jest możliwość podłączenia do niej odkurzacza. Praca przy wycinaniu bruzd w rożnych materiałach wiąże się z powstawaniem dużej ilości pyłu, dlatego przyłącze na odkurzacz pozwala zminimalizować ilość unoszącego się pyłu, który jest trudny do posprzątania, a jego osiadanie na urządzeniu może być szkodliwe dla elementów mechanicznych i silnika.

Ogranicznik rozruchowy ułatwia start bruzdownicy i łagodne napędzanie tarcz, dzięki czemu unikniemy szarpnięć i ułatwimy sobie kontrolę we wstępnej fazie pracy.

Bruzdownica powinna bezwzględnie posiadać osłony tarcz oraz wyłącznik awaryjny. Zapewniają one znacznie większe bezpieczeństwo podczas pracy. Osłona zapobiega dotknięciu uruchomionej tarczy oraz przedostaniu się wiórów i pyłu, które mogłyby zaszkodzić operatorowi narzędzia. Wyłącznik awaryjny zaś odłącza prąd w przypadku utknięciu lub uszkodzeniu tarczy.

Mniej spotykaną funkcjonalnością jest także system do minimalizowania drgań podczas pracy. Dzięki niemu praca staje się wygodniejsza i pozwala na wykonywanie jeszcze bardziej precyzyjnych cięć.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s