Rodzaje szlifierek

szlifierkiPod terminem szlifierka kryje się wiele znacznie różniących się od siebie urządzeń. Ich wspólnym mianownikiem jest fakt, że służą one do szlifowania, czyli do nadawania powierzchni ostatecznego kształtu. W ich obrębie można wyróżnić następujące typy urządzeń.

Oscylacyjne

Urządzenia tego typu służą głównie do obróbki drewna. Szlifierek tego typu używa się do pracy z elementami takimi jak meble, blaty czy drzwi. Za ich pomocą można szybko wyszlifować powierzchnie płaskie oraz lekko zaokrąglone. Świetnie nadaje się do szlifowania narożników – umożliwia to specjalna prostokątna stopa. Przy wyborze urządzenia tego typu należy zwrócić uwagę na wymiar stopy. Duża umożliwia szybsze szlifowanie, jednakże mniejsza jest precyzyjniejsza i lepiej spisuje się przy pracy w trudnych miejscach.

Mimośrodowe

Szlifierka mimośrodowa jest elektronarzędziem o szerokim spektrum zastosowań. Korzysta się z niej bowiem zarówno przy pracy z powierzchniami gładkimi jak i nierównymi -wklęsłymi oraz wypukłymi. Wykonywanie tak różnorodnych zadań umożliwia zastosowanie talerza cechującego się sporą elastycznością. Szlifierki tego typu wykonują oscylacyjne ruchy obrotowe, dzięki czemu praca z urządzeniem jest szybsza. Z urządzeń zaliczanych do tej grupy można korzystać do pracy z drewnem i niektórymi metalami. Ważnymi parametrami szlifierek mimośrodowych są średnica tarczy, liczba oscylacji, oraz mimośrodowość będąca wielkością wychylenia tarczy.

Kątowe

Urządzeniami tego typu można wykonywać dwa rodzaje prac – szlifowanie oraz cięcie. Jednakże nadają się one jedynie do szlifowania zgrubnego. Za pomocą narzędzi tego typu można szlifować zarówno materiały miękkie jak i twarde – takie jak na przykład ceramika oraz beton. Popularne kątówki nierzadko wykorzystywane są także jako polerki. Przy wyborze szlifierki kątowej warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość tarczy i moc – od tych parametrów zależy bowiem rodzaj pracy, którą możemy wykonywać.

Taśmowe

Szlifierki taśmowe służą do szybkiego szlifowania powierzchni o sporych rozmiarach. Urządzenia tego typu wyposażone są w taśmy, które poruszają się po linii prostej. Za ich pomocą można obrabiać powierzchnie zabrudzone lakierem czy okleiną. Ważnym parametrem urządzenia jest prędkość przesuwa, od której zależy szybkość i dokładność szlifowania. Istotna jest także moc narzędzia – jej większa wartość sprawia, że szlifierka lepiej radzi sobie z twardymi materiałami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s